Informace pro zájemce o štěňátko

Plánovaný vrh je vždy uveden zde na webu, konkrétní termín odběru štěňátka bude posléze upraven podle toho, kdy nakonec dojde ke krytí.

Jsme malá rodinná chovatelská stanice štěňátka máme jedou za čas, nebývá to každý rok, proto prosím sledujte aktuální informace o našich plánech.

V případě zájmu o bližší informace se na nás určitě můžete jak telefonicky, tak e-mailem obrátit a vítáme zde i nezávazné návštěvy, které se chtějí například seznámit s plemenem atd.

Informace k odběru štěňátka a co od nás můžete čekat

Vážní zájemci o štěňátko s námi jsou v kontaktu. Tak jako zájemci o štěňátko určitě chtějí vědět, z jakého prostředí štěňátko pochází, jaké mají pejsci v CHS zázemí a péči, stejně i my zjišťujeme, jaké podmínky a zázemí mu noví majitelé připravili, zda plemeno znají a vědí co o něj očekávat a další důležité věci.

Minimálně jednou před odběrem štěňátka se vidíme osobně. Vážný zájem je potvrzen a štěňátko je rezervováno po uhrazení zálohy ve výši třetiny celkové ceny štěňátka.

Cca okolo 4 týdnů věku se mohou přijet noví majitelé na štěňátka podívat a je jim umožněn výběr konkrétního štěněte. Pokud to stihneme v rámci časového limitu pro odeslání dokumentace na ČMKJ, dáváme novým majitelům možnost vybrat štěňátku jméno do PP – jedinou podmínkou je, že musí začínat písmenem aktuálního vrhu.

Štěňátka jdou k novým majitelům nejdříve v 8 týdnech věku, odčervená, očkovaná, čipovaná s platným očkovacím průkazem a s průkazem původu. Obě strany podepisují kupní smouvu, kterou dostanou noví majitelé k prostudování. Štěňátka mají za sebou komplexní veterinární prohlídku.

S sebou od nás dostanou výbavičku v podobě startovního balíčku krmiva, kterým byla krmena v CHS, dále dostanou deku (načichlou z maminčina pelíšku, aby se jim pro začátek tolik nestýskalo) a nějaké to další vybavení jako obojek, vodítko, hračku atd.

Novým majitelům – začátečníkům jsem připraveni poskytnout veškeré rady ohledně péče a zajištění zázemí pro štěňátko.

Pro všechny majitele našich odchovů jsme k dispozici v rámci chovatelského servisu.

Časté dotazy – a odpovědi zejména pro méně zkušené zájemce o toto plemeno

Je štěňátko kompletně nakočkované nebo je třeba ještě doočkovat?

Při odběru štěňátka v 8 týdnech má za sebou první povinné očkování na infekční nemoci. Noví majitelé musí nechat doočkovat druhou dávku a vzteklinu, což se provádí cca ve 12 týdnech. Stejně tak je třeba štěně pravidelně odčervovat, byť od nás odchází odčerveno.

Jak často musí štěňátko chodit ven např. v noci?

To je velmi individuální, ale připravte se, že první dny až týdny budete ke štěňátku vstávat podobně jako k děťátku. Pokud vytrváte a budete se štěňátku věnovat a budete důslední, vše velmi rychle pochopí. Může to být trochu nepříjemné, pokud bydlíte v bytě a musíte pokaždé ven před dům, jednodušší to určitě mají ti, kteří bydlí v rodinných domech se zahradou. Vše se ale dá zvládnout, jen na to musí být člověk připraven.

Jsem pracující, měl/a bych si vzít po přivezené štěňátka volno z práce?

Zde záleží na tom, zda máte někoho z rodiny doma (např. děti, partnera) a jste schopni se u štěňátka vystřídat. Pokud to není možné, alespoň krátkou dovolenou určitě doporučuji. Aby štěňátko rychle pochopilo hygienické návyky a pravidla Vašeho domova, je velmi žádoucí být první dny s ním a nenechávat je moc dlouho samotné.

Jak štěňě zvyknout na mou nepřítomnost doma? Jak zajistit aby neničilo věci po dobu mé nepřítomnosti?

Ze začátku je nejlepsí odcházet na krátkou dobu a tu postupně prodlužovat. I když jste se štěňátkem třeba doma, zkoušejte ho vždy nechat na chvíli samotné, odejděte třeba zpočátku jen na 10 minut. Určitě je žádoucí prostor štěňátka zajistit tak, aby nemohlo příliš ničit věci ve svém dosahu, pozor také na zahrady a rostliny, které by mohly být jedovaté. Prostor je třeba upravit tak, aby se tam mohlo štěně bezpečně pohybovat.

Je toto plemeno vhodné i pro držení v bytě?

S bydlením v bytě není problém pokud zajistíte psovi dostatek pohybu každý den. Pro Vás to může být trochu náročnější než pro ty, kteří bydlí v domě se zahradou zejména při častém venčení štěněte. Pokud jste ale na toto připraveni, flatík určitě v bytě nijak trpět nebude.

Je možné toto plemeno mít celoročně jen na zahradě?

Nedoporučuji to. Flat je velmi společenské plemeno, které potřebuje být s Vámi a ve Vaší společnosti. Určitě je super, když bude mít venkovní výběh, kde může pobývat třeba po dobu Vaší nepřítomnosti doma, ale měl by mít možnost trávit čas s Vámi doma a určitě jí rád využije. My máme upravený venkovní výběh, který slouží právě pro pobyt venku po dobu naší nepřítomnosti (ne vždy, často také necháváme psa doma).

Flat je obecně více temperamentní než např. labradorský retriever nebo zlatý retriever. Je možné s flatem jezdit na dovolené např. do hotelů, brát ho do restaurací a kaváren, kde mají psi povolen přístup atd? Je v takových situacích zvladatelný?

My málokdy jezdíme na dovolenou bez psa. Máme za sebou pobyty v penzionech, hotelích, návštěvy restaurací, kaváren, Beáta mě dokonce doprovázela na outdoorové cvičení maminek s dětmi. Pokud máte psa zvládnutého a je ovladatelný, nemusíte mít nejmenší obavy. Flatí temperament se mimo jiné projevuje jako chuť se přátelit se vším živým. Někdy je třeba jej trochu krotit, ale není to nic, co by nešlo zvládnout. Samozřejmě i flati se pes od psa temperamentem liší. Najdeme mezi nimi i canisterapeutické psy, vodící psy a asistenční psy. Na druhou stranu může být flatí temperament velmi žádoucí např. při lovecké kynologii, projevují se totiž velkou chutí k práci.

Mám zájem o štěňátko z Vaší CHS, ale neplánuji se s ním aktivně věnovat lovecké kynologii nebo výstavám, nemám v plánu uchovnit. Vadí to?

Nevadí. Zájem o tyto aktivity mě vždy potěší a jsem připravena poradit a pomoci jak s výstavami, tak s výcvikem a případným uchovněním. Ale to hlavní a nejdůležitější je, aby pes měl milujícího páníčka nebo rodinu, dobré zázemí a že se mu noví majitelé budou věnovat klidně „jen“ formou společných procházek a nesoutěžních aktivit.