Jak jsme se dostali k chovu FCR

Jak jsme se dostali k chovu Flatů

Už od útlého dětství jsem milovala psy a mým největší snem bylo mít vlastního pejska (a na otázku co budu dělat až vyrostu jsem odpovídala, že budu mít chovatelskou stanici :-)).Kvůli nejrůznějším okolnostem jsem neměla tu možnost a musela jsem si na vytouženého psího kamaráda chvíli počkat.

Tento dětský sen mi vydržel a já si ho splnila 1. srpna 2015 kdy jsem si se slzami štěstí            v očích přivezla z Plzně svoji Beátku.

V tu chvíli jsem věděla, že mám vedle sebe svou spřízněnou duši, ale netušila jsem kam až nás to zavede. Beátka měla být původně rodinným psem, ale neměla jsem tušení, že si s ní opravdu začnu plnit své sny.

Od začátku jsem hledala různé výcvikové skupiny, které by nám sedly a měla jsem jasno v tom, že se chci Beátce opravdu věnovat. I přes svou lásku ke psům, velké teoretické znalosti a zkušenost s Terezkou (viz níže), jsem se pokládala za začátečníka a hledala jsem pro nás nejvhodnějšího trenéra.

Prošly jsme základním výcvikem u nás v Jihlavě, navštívili psí školu, kde jsme trochu přičichly k průpravě na agility, ale nějak to nebylo úplně ono. V tu chvíli mě začalo čím dál více lákat dělat to, pro co vlatně bylo plemeno vyšlechtěno, to, co je mu přirozené. Tak začalo seznamování s loveckou kynologií.

Musím říct, že jsem měla opravdu štěstí a hned napoprvé jsem si vybrala výbornou trenérku Kristýnu Šedou z Brna https://www.vycvikretrivru.cz/

Začali jsme poměrně intenzivně trénovat a ve věku cca 4 měsíců se Beátka poprvé seznámila se zvěří, v 5 měsících už bez problémů přinesla kachnu a v roce udělala v I. ceně na plný počet bodů OVVR. Za první rok intenzivního tréninku a častého dojíždění do Brna jsem poznala spoustu skvělých lidí, chovatelů, majitelů retrieverů a tehdy jsem se rozhodla žít svůj sen.

Naučila jsem se mnoho věcí a díky tomu a dalším zkušenostem získaným na loveckých zkouškách, i v praxi teď mohu pomáhat našim odchovům s loveckým výcvikem a přípravou na zkoušky.

Díky základu, který jsme položili v prvním roce Beátky života jsme dosáhly i na dalších zkouškách skvělých výsledků, které nás dovedly až k získání titulu Český šampion práce.

Terezka Libošovská Blata

S plemenem Flat Coated Retriever jsem se osobně blíže setkala ale již dříve a to v roce 2011 díky fence mého tehdejšího přítele a nynějšího manžela Eduarda, Terezce.

Terezka Libošovská Blata byla úžasná fenečka, se kterou jsem moc ráda trávila čas a díky ní jsem poznala tu úžasnou Flatí povahu, do které jsem se zamilovala a je z toho láska na celý život. Ve věku necelých 13 let v březnu 2015 odešla za duhový most.

Terezka měla v rodokmenu fenu jménem Katja Mimojska (byla to její prababička). Katja Mimojska byla zakladatelkou chovu FCR v ČR, kterou v roce 1991 importoval pan J. Kubeš. Tímto započal chov Flatů u nás.

Jejím otcem byl také známý pes Melody Makers Hope of Liberty.

Terezka nebyla výstavně ani lovecky aktivní, ale měla k obojímu určitě předpoklady. Měla velkou chuť neustále aportovat, přinášet všechno možné.

Byla psím parťákem, přítelem a měla nezastupitelné místo v rodině mého manžela a i v mém srdci.

Jsem ráda, že jí tady mohu věnovat alespoň tuto malou vzpomínku. Na tom, že jsme dospěli až k založení této chovatelské stanice, má svůj podíl.

Terezka Libošovská Blata