O plemeni a soužití s Flatem

Informace o plemeni Flat Coated Retriever

Flat coated retriever (retrívr s hladkou srstí) je plemeno pocházející z Velké Británie vyšlechtěné křížením St. John´s Dog, setrů, vodních španělů a kolií. V Anglii bylo plemeno oficiálně uznáno roku 1898. Patří do VIII. skupiny FCI – retrívři, slídiči a vodní psi.

Je to lovecký pes využívaný pro přinášení drobné zvěře s velkou chutí pro práci ve vodě. Poměrně temperamentní, živý pes s jemnou povahou, otevřený, přátelský ke všemu živému. Flat je velmi společenský pes, těšící se z přítomnosti své lidské smečky, vhodný
jako společník do rodiny a parťák pro děti.

Jeho citlivá povaha vyžaduje jemné zacházení a při učení nových dovedností i trpělivost páníčka, která bude ovšem po čase zúročena.

Ve srovnání s Labradorským nebo Zlatým retrieverem se může při výcviku Flat jevit jako trochu paličatější pes. Důležité je vytrvat a snaha se páníčkům brzy zúročí jeho oddaností  a velkou chutí k práci.

Vyznačuje se i velkou chutí k jídlu, zavděčíte se mu jakýmkoli pamlskem. Je třeba ho        ale  i venku hlídat, protože je schopen v nestřeženém okamžiku sníst i něco nevábného 🙂

Největší odměnou při výcviku je pro něj ale radost jeho páníčka. Vyznačuje se velkou „will to please“ – touhou potěšit svého pána.  Někdy si to ale vyloží trochu po svém 🙂

Ne nadarmo se říká, že všichni retrívři nejsou rodní bratři.

Obr. zdroj magnerd.com

Zbarvení je černé nebo játrově hnědé. Ve výjimečných případech najdeme i žluté Flaty,
ale toto je bráno jako vada vylučující z chovu.

Jako dlouhosrsté plemeno vyžaduje péči o srst, ta ale není nikterak náročná.
Stačí pravidelně cca 1x týdně psa vyčesat.

Zdroj obrázků – pinterest

Standard plemene najdete na webu KCHLS zde – http://www.kchls.cz/index.php/standardy-plemen/70

Co můžete o soužití s Flatíkem očekávat

Vítací pes

Jak již bylo zmíněno v úvodu, Flatíkem cloumá nezastavitelná vlna energie     a temperamentu a bezmezná touha přátelit se se vším živým kolem. Projeví se to na vítání jak Vás, tak ostatních členů rodiny, pokaždé, když přijdete domů (byť jen po krátké nepřítomnosti).
Vítat bude nejen svou smečku, ale i veškeré Vaše návštěvy.  Do jisté míry se jeho někdy až příliš přátelské chování korigovat dá, ale těžko mu lze vysvětlit, že by jako přivítání stačilo přijít, nechat se pohladit a jít si po svých.

Snad to nějaký klidnější Flatík zvládne, ale spíše očekávejte vlnu radosti, vrtění ocasem       a to, že ho bude „všude plno“. Nemá to až tak moc společného s dobrým vychováním          a poslušností a ovladatelností daného Flata, ale má to prostě v povaze. Návštěvy Flatů neznalé potom někdy můžou nabýt dojmu, že je Flatík tak trochu nevychovaný. To jim lze ale brzy snadno vyvrátit. 🙂

Aktivity

Flatík potřebuje dostatek pohybu a případně jiné aktivity jako ventil své energie.                  Je samozřejmě také velmi spokojený na gauči nebo v pelíšku v přítomnosti své rodiny          a potom, co se vydovádí, bude po Vašem boku klidně odpočívat.

Určitě doporučuji s Vaším Flatíkem absolvovat alespoň výcvik základní poslušnosti,        kde  se naučí základní povely. Ty se samozřejmě dají naučit i samostatně, ale Flatíkovi velmi prospěje být ve společnosti ostatních psů a učit se tam poslušnosti. Jejich kontaktní povaha se projevuje mimo jiné i tak, že mají tendenci třeba na procházkách odbíhat           za jinými psy  a přátelit se a co si budeme povídat, ne vždy je to žádoucí. V  přítomnosti ostatních psů Vašeho Flatíka naučíte přivolání a odvolatelnosti v případě kontaktu s jiným psem.

Dále se fantazii meze nekladou. Flatík bude spokojený jako rodinný pes, který s Vámi bude chodit na procházky, ale i jako aktivní lovecký pes, závodník v agility, dogtrekkingu, dogdancingu, pes záchranář nebo canisterapeut.  Jiní Flatíci se zase velmi rádi předvádějí ve výstavním kruhu a sbírají se svými páníčky nejrůznější ocenění. Tak jako každý člověk má vlohy pro něco jiného, i každý Flatík je individuální psí osobnost a může být nadaný  pro různé disciplíny. Určitě to na něm poznáte a společná práce Vám potom bude přinášet oběma radost.

Pokud se ale necítíte na psí sporty nebo lovecký výcvik, Váš Flatík bude určitě spokojený      s dostatkem pohybu venku a s Vaší láskyplnou péčí o něj.

Srst

Jako dlouhosrsté plemeno Flatík samozřejmě líná. A v domácnosti jeho přítomnost určitě poznáte. Pokud ho ale budete pravidelně vyčesávat a občas vysajete podlahu, můžete          i s Flatíkem v jedné domácnosti v pohodě fungovat. Každý máme asi jinou představu            o uklizeném domě a každý máme hranice snesitelnosti nepořádku někde jinde.            Pokud ale neřešíte každý malý drobeček, soužití s Flatem harmonii Vašeho domova           při troše Vašeho přispění nijak nenaruší.

V domě nebo na zahradě

Zde se nabízí otázka, kde Flatíka držet. Pokud máte dům se zahradou, je to určitě fajn a Váš Flatík to ocení.

Na druhou stranu, vzhledem k velmi společenské povaze tohoto plemene není vhodné nechávat Flatíka celý den i noc venku a být s ním v kontaktu pouze  při venčení, krmení atd. Flat chce být především s Vámi a s Vaší rodinou a na osamocený život na zahradě nemá povahu.

Ideální je v tomto případě třeba kompromis – výběh venku s tím, že pokud jste doma, je s Vámi v domě i Váš pes. Naši psi byli vždy naučení na to, že jakmile odejdeme z domu např. do práce, zůstávají ve venkovním výběhu, kde je zateplená bouda. Ne vždy to ale bylo pravidlem, tedy pobyt venku se u nás řídí spíš podle chuti a nálady. Pokud je pes po delší procházce, určitě ocení možnost zůstat doma v pelíšku nebo na gauči, protože tu dobu než se vrátíte stejně většinou prospí. Na druhou stranu je tato možnost nechat psa také venku vítaná třeba proto, že nemusíte řešit drobné zdržení a pes nemusí čekat na Váš příchod, aby mohl vykonat potřebu. Zde je ale samozřejmostí, že se po příchodu budete psovi věnovat. Pobyt na zahradě určitě nenahrazuje procházku, venčení a společně trávený čas. I při dnech trávených společně pes, pokud má tu možnost, ocení, když se může jít na chvíli vyvětrat ven na zahradu a poté se vrátit domů, když zrovna nejdete na procházku.

Co se týče držení Flata v  bytě nebo uvnitř domu bez možnosti výběhu na zahradu, zde není nejmenší problém, pokud mu poskytnete dostatek pohybu při pravidelném venčení             a procházkách. Zde je třeba ale počítat s tím, že je třeba jít se psem několikrát denně ven nehledě na počasí, práci a další záležitosti. Určitě to jde skloubit s prací, ale je třeba zvážit Vaše časové možnosti a to, zda jste skutečně schopni psovi poskytnout dostatek pohybu a zejména společně trávený čas. To samozřejmě platí i v případě, že bydlíte v domě.

Výchova štěněte

Flatí štěňátko je malá roztomilá mazlivá kulička, kterou si zamilujete od prvního okamžiku.

Jako každé štěňátko je to ale „tabula rasa“ a co do něj vložíte, to se Vám dvakrát vrátí. Bude se muset naučit spoustu nových věcí a můžete počítat s tím, že společné začátky      se asi bez malých nebo větších nehod neobejdou.  S trpělivostí a citlivým přístupem páníčků ale štěňátko brzy všechny důležité věci pochopí a naučí se je.

Nejlépe funguje přístup pozitivní motivace, nikoli fyzické trestání za loužičku na místě, kde být neměla.

Může nastat situace, že až budete štěňátko učit být doma samo, něco poničí. Nedělá to naschvál, ale protože jednak nerozumí situaci, že jste pryč a zase se vrátíte a bojí se, že jste ho tam nechali. Opakování situace časem pochopí a zklidní se. Dále se ale také může nudit. Lze asi počítat s tím, že k nějaký ztrátám dojde, můžete ale domácnost nebo zahradu zajistit tak, aby byly škody minimální.
Jen si ale nemyslete, že to stačí jen tak „hala bala“. Flatíci jsou velmi vynalézaví a snadno proniknou i podle Vás nepřekonatelnou bariérou. Je třeba zabezpečit vše opravdu pečlivě.

Pro uklidnění lze říci, že to tak nebude věčně a Váš Flatík se díky Vašemu trpělivému, citlivému přístupu a vhodným opatřením všemu naučí. Tak jako každý jiný pes.

Flati a děti

Z vlastní zkušenosti – flati a děti mohou být skvělí kamarádi a parťáci. Flati jsou sice někdy trochu hrr, ale k miminkům i malým dětem dokáží být opravdu jemní a ohleduplní. Samozřejmě je třeba mít jak dítě, tak psa pod dohledem.