Články

Informace o plemeni Flat Coated Retriever

Flat coated retriever (retrívr s hladkou srstí) je plemeno pocházející z Velké Británie vyšlechtěné křížením St. John´s Dog, setrů, vodních španělů a kolií. V Anglii bylo plemeno oficiálně uznáno roku 1898. Patří do VIII. skupiny FCI – retrívři, slídiči a vodní psi.

Je to lovecký pes využívaný pro přinášení drobné zvěře s velkou chutí pro práci ve vodě. Poměrně temperamentní, živý pes s jemnou povahou, otevřený, přátelský ke všemu živému. Flat je velmi společenský pes, těšící se z přítomnosti své lidské smečky, vhodný
jako společník do rodiny a parťák pro děti.

Jeho citlivá povaha vyžaduje jemné zacházení a při učení nových dovedností i trpělivost páníčka, která bude ovšem po čase zúročena.

Ve srovnání s Labradorským nebo Zlatým retrieverem se může při výcviku Flat jevit jako trochu paličatější pes. Důležité je vytrvat a snaha se páníčkům brzy zúročí jeho oddaností  a velkou chutí k práci.

Vyznačuje se i velkou chutí k jídlu, zavděčíte se mu jakýmkoli pamlskem. Je třeba ho        ale  i venku hlídat, protože je schopen v nestřeženém okamžiku sníst i něco nevábného 🙂

Největší odměnou při výcviku je pro něj ale radost jeho páníčka. Vyznačuje se velkou „will to please“ – touhou potěšit svého pána.  Někdy si to ale vyloží trochu po svém 🙂

Ne nadarmo se říká, že všichni retrívři nejsou rodní bratři.

Obr. zdroj magnerd.com

Zbarvení je černé nebo játrově hnědé. Ve výjimečných případech najdeme i žluté Flaty,
ale toto je bráno jako vada vylučující z chovu.

Jako dlouhosrsté plemeno vyžaduje péči o srst, ta ale není nikterak náročná.
Stačí pravidelně cca 1x týdně psa vyčesat.

                     

Zdroj obrázků – pinterest

Standard plemene najdete na webu KCHLS zde – http://www.kchls.cz/index.php/standardy-plemen/70

 

Co můžete o soužití s Flatíkem očekávat

Vítací pes

Jak již bylo zmíněno v úvodu, Flatíkem cloumá nezastavitelná vlna energie                                  a temperamentu a bezmezná touha přátelit se se vším živým kolem. Projeví se to na vítání jak Vás, tak ostatních členů rodiny, pokaždé, když přijdete domů (byť jen po krátké nepřítomnosti).
Vítat bude nejen svou smečku, ale i veškeré Vaše návštěvy.  Do jisté míry se jeho někdy až příliš přátelské chování korigovat dá, ale těžko mu lze vysvětlit, že by jako přivítání stačilo přijít, nechat se pohladit a jít si po svých.

Snad to nějaký klidnější Flatík zvládne, ale spíše očekávejte vlnu radosti, vrtění ocasem       a to, že ho bude „všude plno“. Nemá to až tak moc společného s dobrým vychováním          a poslušností a ovladatelností daného Flata, ale má to prostě v povaze. Návštěvy Flatů neznalé potom někdy můžou nabýt dojmu, že je Flatík tak trochu nevychovaný. To jim lze ale brzy snadno vyvrátit. 🙂

Aktivity

Flatík potřebuje dostatek pohybu a případně jiné aktivity jako ventil své energie.                  Je samozřejmě také velmi spokojený na gauči nebo v pelíšku v přítomnosti své rodiny          a potom, co se vydovádí, bude po Vašem boku klidně odpočívat.

Určitě doporučuji s Vaším Flatíkem absolvovat alespoň výcvik základní poslušnosti,        kde  se naučí základní povely. Ty se samozřejmě dají naučit i samostatně, ale Flatíkovi velmi prospěje být ve společnosti ostatních psů a učit se tam poslušnosti. Jejich kontaktní povaha se projevuje mimo jiné i tak, že mají tendenci třeba na procházkách odbíhat           za jinými psy  a přátelit se a co si budeme povídat, ne vždy je to žádoucí. V  přítomnosti ostatních psů Vašeho Flatíka naučíte přivolání a odvolatelnosti v případě kontaktu s jiným psem.

Dále se fantazii meze nekladou. Flatík bude spokojený jako rodinný pes, který s Vámi bude chodit na procházky, ale i jako aktivní lovecký pes, závodník v agility, dogtrekkingu, dogdancingu, pes záchranář nebo canisterapeut.  Jiní Flatíci se zase velmi rádi předvádějí ve výstavním kruhu a sbírají se svými páníčky nejrůznější ocenění. Tak jako každý člověk má vlohy pro něco jiného, i každý Flatík je individuální psí osobnost a může být nadaný  pro různé disciplíny. Určitě to na něm poznáte a společná práce Vám potom bude přinášet oběma radost.

Pokud se ale necítíte na psí sporty nebo lovecký výcvik, Váš Flatík bude určitě spokojený      s dostatkem pohybu venku a s Vaší láskyplnou péčí o něj.

Srst

Jako dlouhosrsté plemeno Flatík samozřejmě líná. A v domácnosti jeho přítomnost určitě poznáte. Pokud ho ale budete pravidelně vyčesávat a občas vysajete podlahu, můžete          i s Flatíkem v jedné domácnosti v pohodě fungovat. Každý máme asi jinou představu            o uklizeném domě a každý máme hranice snesitelnosti nepořádku někde jinde.            Pokud ale neřešíte každý malý drobeček, soužití s Flatem harmonii Vašeho domova           při troše Vašeho přispění nijak nenaruší.

V domě nebo na zahradě

Zde se nabízí otázka, kde Flatíka držet. Pokud máte dům se zahradou, je to určitě fajn a Váš Flatík to ocení.

Na druhou stranu, vzhledem k velmi společenské povaze tohoto plemene není vhodné nechávat Flatíka celý den i noc venku a být s ním v kontaktu pouze  při venčení, krmení atd. Flat chce být především s Vámi a s Vaší rodinou a na osamocený život na zahradě nemá povahu.

Ideální je v tomto případě třeba kompromis – výběh venku s tím, že pokud jste doma, může se k Vám připojit.

Co se týče držení Flata v  bytě nebo uvnitř domu bez možnosti výběhu na zahradu, zde není nejmenší problém, pokud mu poskytnete dostatek pohybu při pravidelném venčení             a procházkách.

Výchova štěněte

Flatí štěňátko je malá roztomilá mazlivá kulička, kterou si zamilujete od prvního okamžiku.

Jako každé štěňátko je to ale „tabula rasa“ a co do něj vložíte, to se Vám dvakrát vrátí. Bude se muset naučit spoustu nových věcí a můžete počítat s tím, že společné začátky      se asi bez malých nebo větších nehod neobejdou.  S trpělivostí a citlivým přístupem páníčků ale štěňátko brzy všechny důležité věci pochopí a naučí se je.

Nejlépe funguje přístup pozitivní motivace, nikoli fyzické trestání za loužičku na místě, kde být neměla.

Může nastat situace, že až budete štěňátko učit být doma samo, něco poničí. Nedělá to naschvál, ale protože jednak nerozumí situaci, že jste pryč a zase se vrátíte a bojí se, že jste ho tam nechali. Opakování situace časem pochopí a zklidní se. Dále se ale také může nudit. Lze asi počítat s tím, že k nějaký ztrátám dojde, můžete ale domácnost nebo zahradu zajistit tak, aby byly škody minimální.
Jen si ale nemyslete, že to stačí jen tak „hala bala“. Flatíci jsou velmi vynalézaví a snadno proniknou i podle Vás nepřekonatelnou bariérou. Je třeba zabezpečit vše opravdu pečlivě.

Pro uklidnění lze říci, že to tak nebude věčně a Váš Flatík se díky Vašemu trpělivému, citlivému přístupu a vhodným opatřením všemu naučí. Tak jako každý jiný pes.

Jak jsme se dostali k chovu Flatů

Už od útlého dětství jsem milovala psy a mým největší snem bylo mít vlastního pejska (a na otázku co budu dělat až vyrostu jsem odpovídala, že budu mít chovatelskou stanici :-)).Kvůli nejrůznějším okolnostem jsem neměla tu možnost a musela jsem si na vytouženého psího kamaráda chvíli počkat.

Tento dětský sen mi vydržel a já si ho splnila 1. srpna 2015 kdy jsem si se slzami štěstí            v očích přivezla z Plzně svoji Beátku.

S plemenem Flat Coated Retriever jsem se osobně blíže setkala ale již dříve a to v roce 2011 díky fence mého tehdejšího přítele a nynějšího manžela Eduarda, Terezce.

Terezka (Terezka Libošovská Blata) byla úžasná fenečka, se kterou jsem moc ráda trávila čas a díky ní jsem poznala tu úžasnou Flatí povahu, do které jsem se zamilovala a je z toho láska na celý život. Ve věku necelých 13 let v březnu 2015 odešla za duhový most.

Jsem ráda, že jí tady mohu věnovat alespoň tuto malou vzpomínku. Na tom, že jsme dospěli až k založení této chovatelské stanice, má svůj podíl.

Terezka Libošovská Blata

 

Jak to chodí u nás doma

Žijeme v řadovém rodinném domě se zahradou. Beátka má volný pohyb po celém domě      s možností přístupu na zahradu kdykoli během dne.

Na zahradě má zateplenou boudu, kterou využívá, když jsme mimo domov. Pokud je hezké počasí a jdeme mimo domov, necháváme ji venku.
Když se ale vrátíme domů, pouštíme ji za námi dovnitř.

V případě špatného nebo mrazivého počasí zůstává doma i za naší nepřítomnosti.

Krmena je 2x denně, ráno a večer. Ráno dostává superprémiové granule a večer BARF – kombinaci syrového masa, přílohy a zeleniny.

Jako doplňky stravy využíváme lososový a lněný olej, chondroprotektiva a případně řasy     a vitamíny.

Minimálně jednou týdně mimo sezónu trénujeme se zvěří. Před zkouškami trénujeme téměř denně. Během sezóny jezdíme na lovecký výcvik do Brna a účastníme se loveckých zkoušek, případně praktického přinášení zvěře s místními myslivci.

Během roku také absolvujeme několik výstav.

Beátka se mnou chodí běhat a milujeme dlouhé procházky v přírodě.

Jelikož jsem momentálně na rodičovské dovolené a pracuji z domu, beru ji s sebou všude kam to jde, na strollering (cvičení maminek s kočárky venku) i na různé srazy třeba              do kavárny 🙂