Vrh B

Dne 17. 4. 2021 se Beátce narodilo 13 štěňátek, 4 holčičky (1 hnědá) a 9 kluků (1 hnědý)

Beátce začaly kontrakce v neděli večer cca v 19:30 a ve 2:50 ráno vykoukla na svět první hnědá holčička. Jelikož byl odhad ze sona cca 7 štěňátek, když se narodilo v 7:30 ráno 9. štěňátko, říkali jsme si, že to bude asi vše. No o hodinu později přišlo ještě další a potom se více jak 2 hodiny nic nedělo, tak jsme se chystali k veterináři. A k našemu překvapení se narodilo ještě před odchodem doma další štěňátko. Po telefonické konzultaci jsme se domluvili, že ji na veterině zkontrolujeme, protože vypadala klidně a chybělo nám několik placent. No a na veterině pan doktor viděl ultrazvukem ještě štěňátko. No, nakonec to byla štěňátka 2. Konečný počet 13 štěňátek nás tedy opravdu překvapil.

Porod to byl pro Beátku náročný a zvládla to skvěle, je to ukázková psí maminka a krásně se o štěňátka stará.

barva pohlaví porodní váha 1. týden 2. týden 3. týden 4. týden 5. týden 6. t 7. t 8t

zelená fena 243 430

tm. modrá pes 457 820 1317 1700 2430 3700

červená fena 407 657 1130 1440 2120 3000

tm. růžová fena 457 740 1120 1470 2220 3000

žlutý pes 466 905 1290 1780 2470 3500

oranžový pes 447 880 1540 1954 2990 4300

sv. modrý pes 471 680 1180 1460 2100 3200

sv. růžová fena 365 650 1030 1370 2012 3100

černý pes 418 738 1290 1780 2570 3800

bílý pes 421 770 1480 2003 2880 4600

sv. fialový pes 466 877 1340 1770 2660 3900

fialový pes 429 960 1480 1850 2805 4300

hnědý pes 469 900 1430 1980 2830 4200

Pořadí a čas narození:

 1. zelená fena, 2:50 (hnědá)
 2. tmavě modrý pes, 3:34
 3. červená fena, 3:44
 4. tmavě růžová fena, 4:04
 5. žlutý pes, 4:14
 6. oranžový pes, 4:44
 7. světle modrý pes, 4:59
 8. světle růžová fena, 5:51
 9. černý pes, 7:30
 10. bílý pes, 8:27 (hnědý)
 11. světle fialový pes 10:45
 12. fialový pes 11:45
 13. hnědý pes 12:54

První týden života

Štěňátka jsou už týden na světě a daří se jim velmi dobře. Všechna přibývají na váze a krásně baští. Protože je štěňátek tolik, Beátce pomáháme a štěňátka dokrmujeme. Přes den je také dělíme na dvě skupinky, které u Beátky pravidelně střídáme, abychom měli jistotu, že se všechna dobře napijí.

Po porodní bedně se už celkem obstojně pohybují a jsou stále čipernější. Beátka se o ně stále velmi pečlivě stará a tráví většinu času s nimi, občas se jde protáhnout nebo si odpočinout vedle a i z krátké procházky se chce rychle vrátit domů za nimi.

Pro nás je to také poměrně náročné, protože pravidelné střídání „směn“ na kojení a ještě dokrmování 13 štěňátek zabírá dost času, ale moc si to užíváme.

Děti jsou ze štěňátek také nadšené a hlavně starší dcera se chce zapojovat do péče o ně a pomáhá s nimi.

2. týden života

Štěňátka ve 2 týdnech dostala první dávku odčervení, rozlepila oči a začínají se koukat na svět. Svižněji se pohybují a už mezi nimi začínají probíhat nějaké drobné interakce 🙂 První pokusy o štěkání a vrčení jsou opravdu roztomilé.

Už jsou to pěkné kuličky, hlavně někteří kluci rostou jako z vody. Holčičky jim ale jsou v patách. Beátka se stále o štěňátka velmi zodpovědně stará, ale už si také jde ráda chvíli po svých 🙂 Tak jako každá máma potřebuje i chvilku pro sebe.

Bohužel nás o víkendu, kdy byly štěňátkům necelé dva týdny potkala smutná záležitost. Nejmenší hnědá fenečka, která se narodila s nejnižší porodní váhou bohužel i přes veškerou naši snahu zemřela.

Už od narození byla velmi drobná, v podstatě poloviční co sourozenci, ale vypadalo to, že to zvládneme a snažili jsme se o ni pečovat co nejlépe. Bohužel i toto se u takto početných vrhů může stát a nás velmi mrzí, že jsme jí nedokázali pomoci.

Ve fotogalerii najdete fotky z prvního týdne života štěňátek 🙂

3. týden života

Všechna štěňátka ve dvou týdnech otevřela oči a začala se více pohybovat a projevovat. Je neuvěřitelné, jaký pokrok udělali za ty 3 týdny od chvíle, co vykoukli na svět. Je to tak strašně rychlé 🙂 Těžko teď skoro uvěřit, že před 3 týdny to byly malé kuličky tak akorát do dlaně a teď už začínají baštit z misky.

Už jsou to prostě malí pejsci, kteří se už udrží na nožičkách a dělají první vratké, opatrné kroky. Začínají spolu také více komunikovat a už se ozvývají první pokusy o štěkání a vrčení. Také se jim začínají klubat zoubky, takže štěňátka začínají pomalu projevovat zájem o okolí i tím, že se pokouší věci kousat. Mají k dispozici různé hračky, takže mohou bezpečně zkoumat okolní svět.

Třetí týden života byl také posledním týdnem intenzivního přikrmování z lahvičky, protože jsou to šikulky, umí to už z misky, takže nám se tím trochu ulevilo. Nicméně práce kolem štěňátek je stále dost, takže se vždycky něco najde.

O víkendu ochutnaly první mléčný příkrm – masíčko s kozí kaší. I když byly první pokusy rozpačité, rychle se vše naučily. Samozřejmě u prvního jídla bylo více jídla na nich než v nich, ale naštěstí tu máme Beátku, která vše celkem ochotně uklidila a se zbytkem jsme jí pomohli.

Po pár pokusech už se dá říct, že opravdu celkem dobře baští. Někteří jsou velcí jedlíci, jiní jsou zatím trochu opatrnější, ale jde to celkem dobře.

Ve dvou týdnech také štěňátka absolvovala první odčervení, druhé nás čeká za týden.

My se moc těšíme na další dobrodružství s nimi, protože začíná období, kdy mezi sebou budou více komunikovat a začnou se projevovat trochu i povahově a na to jsme náramně zvědaví 🙂

Štěňátka také už mají jména. Zatím u všech ještě nevíme, které jméno patří kterému štěňátku, ale noví majitelé si postupně vybírají.

4. týden života

4. týden života byl ve znamení jídla, spánku, ale i zkoumání okolí a hlavně okusování, protože štěňátkům začaly pěkně růst zoubky.

Za ten týden se podařilo je pěkně rozkrmit, takže teď už i ti zpočátku trochu upejpaví stojí pěkně kolem misky a baští dosyta. Zatím baštili mleté maso s kozí kaší nebo s mlékem, ale pomalu začneme přecházet na granulky, ze kterých bude nejdříve taková rozmočená kaše a postupně budeme ubírat tekutiny, aby se naučili jídlo pořádně kousat. Na to je ještě čas a vše jde postupně.

O víkendu 12. – 13. 6. se k nám začaly sjíždět návštěvy budoucích majitelů štěňátek a byla to krásná shledání. Noví majitelé si postupně vybírají to své štěňátko, takže brzy zveřejníme, jak se kdo jmenuje.

Při výběru se snažíme dodržet pořadí, ve kterém se nám noví majitelé přihlásili.

Štěňátka díky hezkému počasí měla možnost trávit hodně času venku a začala se také rychleji pohybovat a zkoumat okolí v širším rozsahu. Když zrovna nejsou nabaštění a nespí, probíhají mezi nimi stále intenzivnější interakce a začínají se více projevovat. Stále toho ještě ale jako správná psí miminka, hodně prospí 🙂

Začátkem dalšího týdne štěňátka čeká další odčervení.

V albu na rajčeti najdete nové fotky a profilové fotky štěňátek z věku 3 týdnů viz https://zezajecihoskoku.rajce.idnes.cz/

Jména štěňátek:

Pejsci:

Bailey – tmavě fialový

Baloo Belmondo – oranžový

Barnabáš – černý

Barney – žlutý

Bastian Sam – světle fialový

Bery – hnědý

Birk Borkason – tmavě modrý

Brutus – světle modrý

Buddy – bílý (hnědý pejsek)

Fenky:

Bazalka – světle růžová

Bella Carla – červená

Bonnie – tmavě růžová

5. týden života

Letí to neuvěřitelně rychle. Štěňátka rostou každým dnem a už se opravdu umí i krásně hlasově projevovat. Nejvíce ráno, když se k nim přiblíží Beátka. Počasí v tomto týdnu bylo velmi parné a teplé, takže přes den štěňátka hodně spala a odpočívala, ale jakmile se trochu ochladilo, večer a ráno, stala se z nich banda malých dráčků.

I v tomto týdnu měla štěňátka o zábavu postaráno, protože k nám zavítalo několik mazlících návštěv a v jejich výběhu měla, kromě našich dětí, které k nim chodí pořád, stále nějakou společnost.

Štěňátka také dostala další nové hračky ke zkoumání, tedy hlavně kousání. Všichni už mají pěkně vyrostlé mléčné zoubky a taky se je nebojí používat.

K jídlu dostávají granulky ACANA Puppy Junior, zatím ještě trochu rozmočené a zalité trochou neslazeného kondenzovaného mléka. Všem celkem chutná, ale během dne, hlavně když je opravdu velké vedro, se jim do jídla tolik nechce. Doženou to vždycky až se trochu ochladí.

Nás čeká poslední týden v Jihlavě a pomalu se začínáme chystat na přesun na chalupu.

6. týden života

Štěňátek je všude plno a jsou neskutečně roztomilá. Beátka stále ještě kojí, i když už zdaleka ne tak ochotně, jako dřív. No není se čemu divit, zoubky jsou pěkně ostré. Nijak ji k tomu nenutíme, sama ještě několikrát během dne ke štěňátkům přijde a nechá je pít.

Ve středu jsme štěňátkům nechali nafotit profilové fotky a zkoušeli jsme je fotit i v postojích. Docela jsme se zapotili, ale brzy si budete moci prohlédnout výsledky našeho úsilí ve fotogalerii na rajčeti.

Tento týden je poslední v Jihlavě, takže už pomalu balíme a těšíme se na chalupu.

7. týden života

Ze štěňátek rostou jako z vody malí dravečci. Naše Jihlavská řadovka sice jejich řádění stále zvládá, ale v tomto týdnu jsme se přestěhovali na chalupu. Přeci jen je zde více prostoru a soukromí, protože naši malí dřáčci se umí už i pěkně hlasitě projevovat. No a když spustí brzy ráno sbor takových dvanácti hladovců, je to docela pozdvižení 😀

Ještě než jsme se odstěhovali na chalupu, absolvovala štěňátka veterinární prohlídku, očkování a čipování. Všichni jsou zdraví, očkování a čipování zvládli na jedničku, byli opravdu šikovní a stateční.

Cesta na chalupu byla trochu dobrodružná a v autě byl psí koncert. Ale zvládli jsme to bez problémů a štěňátka se již prohánění v Římovském výběhu. Beátka je ve svém živlu, protože pobyt na chalupě miluje a nikdy se jí odsud nechce domů.

Tento týden nás čekají ještě nějaké návštěvy a také druhé, tentokrát trochu akčnější focení štěňátek, tak uvidíme, co z toho bude 🙂

Čas letí neúprosně, tak si štěňátek užíváme co to jde.

8. týden života

Jsme již přestěhovaní na chalupu v Římově a štěňátka si tu náramně užívají. Sice přes den bývají celkem vedra, tak to se spíš povalují a spinkají, ale stíhají si i hrát a řádit.

Zkoušeli jsme jim dát kachní křídlo (letku) k nošení a někteří se toho opravdu bravurně zhostili. No lovecký talent po mamince se nezapře. I když z toho byli někteří trochu vyjukaní, zájem byl zjevný.

Tento týden je také posledním, kdy máme všechna štěňátka pohromadě, takže si je ještě užíváme jak se dá. Pomalu ale tento čas dostává nostalgický nádech loučení. My ale věříme, že jdou všechna k těm nejlepším páníčkům a že se budou mít opravdu královsky, takže to bude pro nás v tomto snažší.

Bude nám smutno, ale také víme, že již potřebují individuální péči a výchovu, kterou bychom všem v tomto počtu nemohli dopřát.

Beátka – Béatrice Cannelle Réglisse d´Elisabeth a Bady – Jolly Good Fellow Tercius.

Více informací o tatínkovi štěňátek zde:

Je kvalitní mladý pes. Je to náš odchov po Fleur de Lis Tercius a anglickém otci Dolcarosa All Knowing, potomku skvělé linie Cassblaidd. Za pouhý měsíc na 3 výstavách (z toho 2 klubových z 10 psů) získal titul Junior šampion. Na své první výstavě v řivotě získal CAJC. BOJ a jBIG. Stal se nejlepším výstavním psem KCHLS pro rok 2019.Má skvělou, velice vyrovnanou povahu s velkým temperamentem. Pracuje razantně a rychle (někdy až moc). Na zkoušky ho připravuji.Má zdravotní testy povinné i nepovinné v naprostém pořádku. Má genotyp BbEE, to znemá, že nese hnědou a nenese gen pro žlutou barvu.Je se spolumajitelství CH Tercius. (viz http://www.chstercius.cz/content/view/151/38/)

Podrobnější informace o Badym, tedy tatínkovi našich štěňátek vrhu B najdete na webu CHS Tercius pod tímto odkazem: http://www.chstercius.cz/content/view/347/1/

Krytí proběhne v polovině března. Pokud vše vyjde, jak má a jak si přejeme, štěňátka se narodí v polovině května a k odběru by měla být cca od 2 týdne v červenci.

Momentálně máme štěňátka v podstatě zamluvena, evidujeme cca 20 zájemců.

Pro aktuální informace se na nás můžete telefonicky obrátit.

V případě zájmu o více informací nám prosím zavolejte na tel. 736 458 736 nebo napište na e-mail ja.drahotusska@seznam.cz.

Rádi Vás u nás přivítáme na nezávazné návštěvě, kde můžeme všechno probrat osobně a rádi poradíme ohledně plemene i zájemcům, kteří teprve flatíka zvažují i v případě, že si nebudou brát štěňátko přímo od nás.

V případě vážného zájmu o štěňátko je osobní kontakt samozřejmostí.